Full Council

All 75 members of the Council meet together five times a year in public to set the annual budget; determine policy; approve the Constitution and any changes to it; discuss motions put forward by members of the Council; and ask questions of the Leader, Cabinet Members and Committee Chairmen.
01 January 2009 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 6 of 7, Displaying meetings 51 to 60 of 67 meetings found in selected date range
11 December 201810:0016:00Council ChamberOccurred
12 February 201910:0016:00Council ChamberOccurred
12 March 201910:0016:00Council ChamberOccurred
14 May 201910:0016:00Council ChamberOccurred
09 July 201910:0016:00Council ChamberOccurred
08 October 201910:0016:00Council ChamberOccurred
11 February 202010:0016:00Council ChamberOccurred
14 July 202010:0016:00Online MeetingOccurred
13 October 202010:0016:00 Occurred
08 December 202010:0016:00Online MeetingOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 75 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Barry Roy Aspinell Member 05/05/2017 - current 88%
Conservative Party
Tony Ball - Cabinet Member for Education Excellence, Skills Member 05/05/2017 - current 95%
Conservative Party
Mrs Susan Barker Member 05/05/2017 - current 100%
Conservative Party
Kevin Paul Bentley - Leader of the Council, Leader of the Conservative Group Member 05/05/2017 - current 100%
Canvey Island Independent Party
Dave Blackwell - Member of Non-Aligned Group Member 05/05/2017 - current 80%
Conservative Party
Malcolm Robert Buckley - Cabinet Member for Waste Reduction and Recycling Member 05/05/2017 - current 100%
Conservative Party
Graham Butland - Cabinet Member for Devolution, Art, Heritage and Culture Member 05/05/2017 - current 100%
Liberal Democrats
Mrs Jude Deakin Member 05/05/2017 - current 95%
Conservative Party
Beverley Egan - Cabinet Member for Children's Services and Early Years Member 05/05/2017 - current 100%
Conservative Party
Mark Durham Member 05/05/2017 - current 95%
Andy Gribben
Democratic.Services@essex.gov.uk
03330134565

Other Information

Public Access to Virtual Meetings
Print this page