Welcome to Essex County Council

Essex Health and Wellbeing Board

Consists of members from County, District/Borough and City Councils and the Clinical Commissioning Groups with a duty to encourage integrated working.
16 May 2013 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 46 of 46 meetings found in selected date range
18 September 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
20 November 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
29 January 202010:0012:00Committee Room 1Occurred
15 July 202010:0013:00Online MeetingOccurred
16 September 202010:0013:00Committee Room 1Scheduled 
18 November 202010:0013:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative Party
Louise McKinlay Cabinet Member for Children Member 01/05/2020 - current No meetings since joining
Conservative Party
John Moran Member 01/05/2020 - current No meetings since joining
Conservative Party
John Andrew Spence CBE - Cabinet Member for Health and Adult Chairman 16/05/2017 - current 100%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 23 appointees/vacancies that match search criteria
Dr Hasan Chowhan Member 05/01/2018 - current 100%
Peter Davey Member 26/03/2018 - current 0%
Cllr Peter Davey Member 09/08/2019 - current 100%
Ian Davidson (Tendring DC) Member 22/05/2013 - current 88%
Dr Anand Deshpande Member 09/08/2019 - current 0%
Dr Sunil Gupta Member 02/08/2019 - current 78%
Dr Angus Henderson Member 09/08/2019 - current 100%
Mr Roger Hirst Police & Crime Comm Member 03/02/2017 - current 20%
Nick Hulme Member 05/01/2018 - current 33%
Lorraine Jarvis Member 05/01/2018 - current 33%

Officers

NameRoleMembership DatesAttendance
Dr Mike Gogarty Member 01/10/2015 - current 81%
Mr Gavin Jones Member 22/01/2016 - current 30%
Helen Lincoln Member 14/06/2018 - current 0%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Conservative Party
Mrs Anne BrownSubstitute 16/05/2017 - current 0
Conservative Party
Raymond John Gooding Cabinet Member for Education and SkillsSubstitute 22/05/2013 - current 0
Vacancy  
Judith Dignum
democratic.services@essex.gov.uk
033301 34579

Other Information

Print this page