Welcome to Essex County Council

Development and Regulation Committee

Considers planning applications in respect of minerals and waste, County Council development and Village Green status
04 June 2009 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 12 of 13, Displaying meetings 111 to 120 of 128 meetings found in selected date range
23 August 201910:3014:00Committee Room 1Occurred
27 September 201910:3014:00Committee Room 1Occurred
25 October 201910:3014:00Committee Room 1Occurred
22 November 201910:3014:00Committee Room 1Occurred
24 January 202010:3014:00Committee Room 1Occurred
28 February 202010:3014:00Committee Room 1Occurred
22 May 202010:3014:00Online MeetingOccurred
26 June 202010:3014:00Online MeetingOccurred
24 July 202010:3014:00Online MeetingOccurred
28 August 202010:3014:00tbcScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative Party
John Francis Aldridge Member 16/05/2018 - current 82%
Liberal Democrats
Barry Roy Aspinell Member 01/05/2020 - current 100%
Canvey Island Independent Party
Dave Blackwell - Member of Non Member 27/11/2017 - current 48%
Conservative Party
Mike Garnett Member 16/05/2017 - current 67%
Conservative Party
Carlo Guglielmi Chairman 16/05/2017 - current 93%
Labour Party
Dave Harris Member 15/05/2019 - current 75%
Conservative Party
Stephen Hillier Member 16/05/2017 - current 85%
Conservative Party
John Gilbert Jowers Chairman of Member 19/05/2020 - current 72%
Liberal Democrats
Michael John Mackrory JP, Leader of Liberal Democrat Group Member 16/05/2017 - current 74%
Conservative Party
John Moran Member 16/05/2018 - current 94%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Conservative Party
Jeff HenrySubstitute 15/05/2018 - current 3
Conservative Party
Malcolm MaddocksSubstitute 16/05/2017 - current 9
Conservative Party
Bob MasseySubstitute 12/07/2017 - current 10
Labour Party
Lee ScordisSubstitute 15/05/2019 - current 0
Liberal Democrats
Mrs Anne Turrell- Deputy Leader of Liberal Democrat GroupSubstitute 19/07/2017 - current 0
Matthew Waldie
democratic.services@essex.gov.uk
033301 39825

Other Information

Public Speaking at this committee
Print this page