Audit, Governance and Standards Committee

This committee was formed on 11 October 2017 as an amalgamation of the Audit Committee and the Standards Committee. For all the agenda and papers of those previous committees, please go to 'Committees No Longer Active'. (on the Home Page)
11 October 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative Party
Mrs Susan Barker Member 19/04/2022 - current 100%
Conservative Party
Anthony Michael Hedley Chairman 12/10/2017 - current 87%
Liberal Democrats
David King - Deputy Leader of Liberal Democrat Group Member 26/05/2021 - current 86%
Conservative Party
Luke Mackenzie Member 26/05/2021 - current 71%
Labour Party
Aidan McGurran Member 26/05/2021 - current 71%
Conservative Party
Anthony John McQuiggan Member 26/05/2021 - current 86%
Conservative Party
Mark Platt Member 12/10/2017 - current 83%
Conservative Party
Laureen Shaw Member 26/05/2021 - current 86%
Conservative Party
Chris Siddall Member 26/05/2021 - current 86%
Vacancy    

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Conservative Party
Lewis BarberSubstitute 19/04/2022 - current 0
Liberal Democrats
Michael John Mackrory JP - Leader of Liberal Democrat GroupSubstitute 15/05/2018 - current 2
Conservative Party
Jaymey McIvorSubstitute 28/04/2022 - current 0
Labour Party
Lee ScordisSubstitute 15/05/2018 - current 0
Vacancy  

Other Information

Print this page